Sedm potravin, které přirozeně zvýší sportovní výkonnost.

1. srpna 2017

 • 7 potravin, které přirozeně zvýší sportovní výkonnost.
 • Energie získaná z potravin pomáhá tělu bojovat s nemocí, záněty a dále rozvíjet sílu a rychlost přes fyzickou aktivitu. Dobře sestavený jídelníček hraje klíčovou roli nejen ve sportu, ale i v každodenním životě. A protože nejen sport, ale i strava je byznys, je důležité nestát se popelnicí. Nepodléhat svým chutím, lenosti, tradicím a zvykům. Je štěstí, že máme možnost volby, která nejen, že pomůže zlepšit sportovní výkony, může dokonce zachránit život.
 • Existuje pár kvalitních výživových doplňků na trhu, které pomáhají zvýšit sportovní výkon, jde o uživatelsky jednoduchý způsob, jak mít pod kontrolou dodání optimálního množství vitamínů a minerálů. Můžete vyzkoušet dodat svému organismu potřebné dávky zdraví prospěšných látek přes vhodně volené potraviny. Ty musí být nejvyšší kvality, jinak není zaručen optimální obsah živin, minerálů a vitamínů!
 • Ovoce, zelenina, ořechy a semena poskytují základní vitamíny a minerály, stejně jako zdravé tuky bílkoviny a enzymy, které regulují tělesné funkce a udržují buňky zdravé. Pokud budete konzumovat níže uvedené potraviny syrové a tepelně neupravené, pomohou Vám na cestě k sportovnímu vrcholu.
 • Klíčky
 • Jíst syrové ovoce a zeleninu je jeden ze způsobů, jak získat co nejvíce vitamínů, minerálů a aminokyselin z potravin, které jíte. Syrové potraviny obsahují nejvyšší množství živin a enzymů, které potřebuje ke správné funkci každá buňka vašeho těla. Klíčky, ředkvičky, jetel (ano opravdu myslíme jetel), brokolice a vojtěška jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a enzymů nezbytných pro udržení dobrého zdraví. Klíčky jsou jednoduché na přípravu, lehce stravitelné, a mohou pomoci vašemu tělu neutralizovat volné radikály, stejně jako k vytvoření více zásaditého prostředí pro správné fungování buněk (Ipatenco, 2013).
 • Lněné semínko
 • Chronický zánět v těle může vést k vážnému onemocnění, pokud se neléčí. Předcházet kardiovaskulárnímu onemocnění, některým druhům rakoviny a autoimunitních onemocnění výborně pomáhají Omega-3 mastné kyseliny například obsažené ve lněném semínku. Podporují mnoho procesů, které přispívají k buněčnému léčení. Lněné semínko s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a vlákniny, se běžně používá ke zlepšení trávení zdraví, snížení hladiny cholesterolu, a zlepšení schopnosti organismu reagovat na inzulin (Zeratsky, 2013).
 • Řepná šťáva
 • Červená řepa má vysoký obsah sacharidů potřebných pro trvalou energii a obsahuje mnoho antioxidantů a protizánětlivých živin. Studie provedené v posledních letech ukazují, že některé z těchto živin, zejména betain, přispívají k syntéze kreatinu, který zvyšuje sílu a moc a pomáhá k efektivnějšímu využití kyslíku v organismu při vytrvalostních aktivitách. Vysoký obsah dusičnanů v řepě může také pomoci rozšířit cévy, snížit krevní tlak a zvýšit množství kyslíku dodávaného do buněk (Science News Daily, 2013).
 • Čili papričky
 • Zdravotní přínosy vitaminu C jdou daleko za rámec prevence nachlazení. Pomáhá i při detoxikaci organismu, zlepšení trávicích funkcí a poskytuje ochranu před kardiovaskulárními chorobami, imunodeficiencí a ranou degenerací očí a kůže (Zelman, 2013). Pokud se u Vás objeví dušnost, kašel nebo sípání po cvičení, vitamin C může pomoci ke snížení těchto příznaků téměř o 50 procent (Nordqvist, 2013). Zelené a červené chilli papričky obsahují velmi vysoké koncentrace vitamínu C, a jsou skvělým způsobem, jak si okořenit jídlo a současně řešit vaše problémy s dechem.
 • Dýňová semínka
 • I pokud jste zdraví, mohou se objevit potíže s dechem nebo s udržením tepové frekvenci při cvičení. Může se tak projevit nedostatek železa. Železo je nezbytné k výrobě zdravých červených krvinek, které dodávají kyslík do tkání v těle. Bez dostatku železa v krvi se rychleji vyčerpáte a nedostatek okysličování může ovlivnit vaši tepovou frekvenci a funkci imunitního systému. Dýňová semínka jsou výborným zdrojem železa na rostlinné bázi. Obsahují i zdraví prospěšnou vlákninu, zdravé tuky a bílkoviny. Para ořechy Intenzivní cvičení se může podepsat na vašem těle a správném využití energie, která je zásadní pro zlepšení síly. Zdravé tuky a potraviny bohaté na esenciální vitamíny a minerály mohou pomoci zlepšit imunitu a funkci štítné žlázy, stejně jako ochranu a výživu kostí a pojivové tkáně.
 • Para ořechy
 • jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, tuků a dalších nepostradatelných živin, jako jsou B-vitaminy, selen a hořčík a (Cespedes, 2010). Jen pár ořechů každý den může stimulovat přirozené procesy obnovy, který vám pomůže budovat a udržovat silné kosti a svaly. Datle Datle jsou pro své složení výborné pro doplnění energie při fyzických aktivitách, delších výletech cestách. Cukry v něm obsažené dodají potřebnou glukózu, bílkoviny vyrovnají ztráty aminokyselin. Jsou výborným zdrojem draslíku, důležitého při udržování rovnováhy elektrolytů v buňkách šíření nervových vzruchů. Snižují krevní tlak a obsahují vysoké množství vápníku, který je prospěšný kostem a zubům. Sušené plody navíc obsahují železo napomáhající při přenosu kyslíku v krvi.
 • Datle
 • jsou odedávna používány jako účinný uspávací prostředek – obsahují totiž nadprůměrně vysoké množství aminokyselin tryptofanu, který se v těle přeměňuje na spánkový hormon melatoninu. Datle jsou ideální svačinkou pro duševně pracující a studenty. Datle povzbuzují při poklesu výkonu a únavě a nevyčerpávají při tom zásoby vašeho jaterního glykogenu, tak jako káva či nápoje obsahující tein či kofein.

    (Vyživa pro Fitness  2017 )