Jak tělu prospívá magnésium?

12. dubna 2018

Hořčík je nepostradatelný téměř pro všechny procesy, které v lidském těle probíhají. Tím nejdůležitějším je tvorba energie. V buňkách je po draslíku nejzastoupenějším minerálem. Udržuje buňky zdravé a zpomaluje jejich stárnutí a odumírání. Podílí se na transportu cukrů do buněk a zlepšuje využití kyslíku v nich. A protože buňky jsou základními stavebními kameny lidského organismu, jejich zdraví se promítá i do celkového zdraví a kondice člověka.

Hořčík je vydatným pomocníkem při obraně proti stresu

Řada studií prokázala, že pokud je lidské tělo ve stresu, spotřebovává více hořčíku než v klidovém stavu. A co se vlastně s naším tělem při stresu děje? Připravuje se k boji. Tento stav si naše tělo pamatuje ještě z dob, když jsme lovili mamuty. Při stresu lidské buňky ve velké míře vylučují hořčík a naopak absorbují vápník. Proto je velmi důležité hořčík doplňovat, především ve stresových situacích.

Hořčík pomáhá proti bolestem hlavy

Hořčík dokáže podporovat správný tok krve v krevním řečišti a uvolňovat stažené svaly. Tím významně pomáhá bolestem hlavy předcházet nebo je zmírňovat. Některé studie dokládají, že lidé trpící bolestmi hlavy a migrénami ve velké většině trpí nedostatkem hořčíku v organismu.

Hořčík pomáhá při sportu

Jak již bylo řečeno, hořčík se podílí na tvorbě energie, která je nepostradatelná pro jakýkoliv pohyb a výkon. Při sportu se energie několikanásobně více spotřebovává, proto je potřeba doplňovat i hořčík. Hořčík navíc působí relaxačně na svaly, pomáhá tak předcházet křečím stehen a lýtek, které se u sportovců mohou vyskytovat a které je znevýhodňují.

Hořčík podporuje srdeční činnost

Řada světových studií opakovaně prokázala prospěšnost hořčíku pro lidské srdce. Při dostatečném příjmu hořčíku klesá pravděpodobnost vysokého krevního tlaku a srdečních arytmií. Hořčík reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy. Spolu s lecitinem se podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Hořčík podporuje trávení a střevní motilitu

Hořčík pomáhá zvyšovat pohyblivost střev, podporuje průchod natrávené potravy trávicím traktem a tím také umožňuje předcházení zácpě. Je významným činitelem pro vylučování žluči a tím je nepostradatelný pro efektivní trávení. Tato vlastnost se významně uplatňuje u osob s onemocněním žlučníku a žlučových cest. Vliv hořčíku a hořečnatých solí podporuje tvorbu žluči a tak brání vzniku žlučových kamenů. Hořčík se také výrazně podílí na metabolismu tuků a cukrů.

Hořčík také udržuje pevné kosti, zdravé zuby a nehty.